Р Е Ш Е Н И Е

 

                           №...........            гр.Варна , 2009год.

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД -НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ в открито съдебно заседание на 22.01.2009год. в състав:

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:С.Н.

                                       ЧЛЕНОВЕ  : У.С.

                                                              Р.Т. .

 

при секретар Д.В.

и прокурор Р.Р.

 разгледа докладваното от съдия С. ВНАХД N 1850/2008год.по описа на Варненския окръжен съд и за да се произнесе взе предвид следното:

 

   Предмет на въззивното производство е решение  по НАХД N 4157/2008год. по описа на ВРС- 32-ри състав , постановено на 15.10.2008год., с което обвиняемият С.В.С.   е признат ЗА ВИНОВЕН  по  обвинението  по чл. 343ал.1б.Б/от НК  и на осн.378ал.4 т.1 от НПК и чл. 78 а  от НК го е ОСВОБОДИЛ от наказателна отговорност и му е наложил административно наказание- глоба в размер на 500 лева .

 

Недоволен от така постановеното решение  останал подс.С. който чрез защитника си е подал жалба пред въззивната инстанция  срещу решението  на ВРС ,в която се иска от въззивния съд ,да отмени така постановеното решение и да оправдае  подсъдимия ,като счита ,че присъдата е неправилна ,тъй като не било доказано извършеното нарушение по безспорен начин .В  жалбата се твърди ,така възприетия от съда механизъм на възникване на ПТП ,от което пострадалия е получил средна телесна повреда и възприетите от съда автотехнически и съдебно –медицинска експертизи, не дават отговор на въпроса за механизма на ПТП, а описания такъв е невъзможен.

В с.з.адв. С. като защитник на жалбоподателя моли за отмяна на първоинстанционния акт и оправдаване на жалбоподателя по мотивите изложени в жалбата, като твърди ,че в доказателствения материал са налице противоречия ,които съдът не е съобразил.

Жалбоподателят твърди ,че няма вина за произшествието ,защото пешеходеца –се завъртял е се хвърлил върху автомобила му.

В с.з. пред въззивната инстанция представителят на Окръжна прокуратура изразява становище да се потвърди решението като правилно и законосъобразно.

 

 След преценка на доводите на страните по делото ,както и след цялостна служебна проверка на решението  , на основание  чл. 313-314 от НПК , съставът на ВОС  счита , че жалбата е   неоснователна   по следните съображения :

В съответствие с всички събрани доказателства , относими към предмета на доказване ,първоинстанционния съд правилно е установил фактическата обстановка по делото въз основа на внимателен анализ на събраните по делото писмени  и гласни доказателства и експертизи . Установил е безспорните факти по делото както въз основа на свидетелските показания на свид. М.С.  , протокол за оглед , съдебно медицинска експертиза и съдебно-автотехническата експертиза. Обосновал е правилно и в съответствие с посочените доказателства и с правилата на формалната логика защо и по кои въпроси не кредира показанията на жалбоподателя като противоречащи на взаимно свързаните помежду си доказателства .

От фактическа страна е било изяснено следното :

На 14.08.2005 година  около 13,30 часа жалбоподателят С. управлявал л.а.”Мицубиши Паджеро”с ДКН С 5654 КХ по бул.”Осми приморски полк” в гр. Варна в най-лява пътна лента –в посока кв.„Виница”.В участъка от пътя –срещу завод „Дружба”, обв. забелязал , че свид. М.С. пресича бягайки платното за насрещно движение.Свидетелят бягал по пътното платно и махал на спрелия на спирка автобус в посока кв.Виница.Свид.С. преминал преминал платното за движение в посока –центъра на града и разделителния остров на булеварда ,като навлязъл в пътната лента ,в която се движил автомобила на обвиняемия.

Безспорно по делото е ,че пешеходеца е бил забелязан от водата и е могло да бъде забелязан от около триста метра –т.е. налице е бил фактора много добра видимост и възможност отрано да се реагира на опасността бягащ пресичащ пещеходец към спирка със спрял  градски автобус .

Обв.С. забелязал опасността –бягащия  пешеходец и намалил скоростта на движение,но въпреки това не спрял автомобила навреме и последвал удар когато пешеходеца бил вкрачка с дясната си предна част на около 1,4метра от левия ръб на л.а. Последвал удар с пешеходеца, обективиран в описанието в протокола за оглед и пострадалия паднал на земята.

Малко по късно пристигнал екип на КАТ и пострадалия бил отведен за оказване на медицинска помощ, като била установено ,че е получил средна телесна повреда ,изразяваща се в разкъсване вътрешна странична връзка на лявото коляно,обусловило затруднение във функцията на левия долен крайник за период от около два месеца.

В тази насока е категорично заключението на КСМАТЕ ,че увреждането е получена в резултат на силно ,внезапно отвеждане на подбедреницата в резултат на удара .

При установяване на фактите съдът  е мотивирал становището си с обективните заключения на назначените експертизи – комплесна АТЕ и медицинска и допълнителни такива, подкрепени с писмените доказателства – протокола за оглед установяващ мястото на удара ,като е изчислена и скоростта на водача при наличието на две опасности – преминаване край спирка при спрял автобус и бягащ пешеходец към него.

Първоинстанционният съд правилно е отговорил на наведените възражения в съответствие д доказателствата относно механизма на настъпване на ПТП ,поради което и настоящата инстанция няма да ги преповтаря. Въззивната инстанция не намира основания да преповтаря както фактическите така и правните изводи на първата инстанция ,тъй като няма нови или други факти и обстоятелства ,които биха могли да наведат настоящата инстанция до други изводи.

Наказанието е справедливо и определено в рамките на законния минимум.

Въззивната инстанция намери ,че единствено неправилно в мотивите на съдебния акт за залегнали наред с действително извършените и други общи нарушения на правилата за движение по ЗДП.Такива са нарушенията на чл. 5 и чл. 116 от ЗДП и повтарянето на същите в дизпозитива и мотивите е неправилно и не е в причинна връзка с резултата ,в която насока следва да се изменят мотивите на съдебния акт.

Нарушението на водача е в пряка причинна връзка с неспазване на общите разпоредби на текста на чл. 20 ал. 2 ЗДП и частното правило на чл.65 от ЗДП.

При служебната проверка ,въззивния съд намери ,че е налице основание за изменение  на съдебния акт относно мотивите му в посочената част и относно диспозитива ,поради което и на основание  чл. 337  ал.1 т.2 от НПК  и чл. 338  от НПК , съставът  Варненския окръжен съд ,

                                         Р  Е  Ш  И  :

 

ИЗМЕНЯ РЕШЕНИЕТО по НАХД № 4157/08година на ВРС 32-ри състав  в частта относно наличието на нарушенията на чл. 5 и чл. 116 от ЗДП.

 ПОТВЪРЖДАВА решението в останалата част.

 

Решението е окончателно и не подлежи на касационна проверка.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

                                                                                        2.