О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер ………………            Година  2009                 Град Варна

 

Варненският окръжен съд               Наказателно отделение

На  пети февруари                    Година две хиляди и девета

В закрито заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: А.Л.

ЧЛЕНОВЕ: М.Н.

                                                                                       С.С.    

 

като разгледа докладваното от съдия  С.   

ВЧНД № 140 по описа на съда за 2009 г.,

    за да се произнесе взе предвид

 

производството е по реда на чл.243 от НПК.

Предмет на въззивното производство е определението по ЧНД № 6387/2008 г. на ВРС, втори състав /доколкото в определението е изписано по описа за 2007г. съдът приема това за техническа грешка/ , №61, постановено на 10.01.2009г., с което съдът оставил без разглеждане жалбата на Н.А.А.  като процесуално недопустима и прекратил съдебното производство, образувано досежно проверка на постановление на ВРП за прекратяване на наказателното производство по ДП № 467/2007г. по описа на ОД МВР гр. Варна образувано и водено срещу Валери Крумов Иванов за престъпление по чл.316 вр. чл.308 ал.1 от НК.

Въззивното производство е образувано по жалба на адв.Невена Стефанова , като процесуален представител на Н.А.А.. Изложени са съображения, че определението на съда е незаконосъобразно. Счита се, че по делото са налице достатъчно данни за осъществяване от Валери Крумов на състава на престъпление по чл. 316 вр. чл. 308 ал. 1 от НК,  като се иска отмяна на определението и връщане на делото на ВРП

В постановлението си от 22.10.2008г. прокурор от ВРП, след като се е запознал с материалите по ДП № 467/2007г. по описа на ОД МВР Варна,  установил, че по изяснената фактическа обстановка не може да се изведе от обективна и субективна страна наличие на извършено престъпление. На основание чл.199,  чл. 243 ал. 1  вр. чл. 24 ал. 1 т. 1 от НПК прокурорът прекратил производството водено срещу Валери Крумов Иванов за престъпление по чл.316 вр. чл.308 ал.1 от НК.

В подадената до ВРС жалба адв.Невена Стефанова, като процесуален представител на Н.А.А. посочил, че постановлението е постановено при съществени нарушения на материалния и процесуалния закон, като същото е необосновано. Излага, че постановлението за прекратяване следва да бъде отменено и делото върнато на прокурора със задължителни указания по прилагането на закона тъй като  има извършено престъпление от Валери Крумов Иванов.

Сезиран от адв.Невена Стефанова, като процесуален представител на Н.А.А., ВРС намерил жалбата за недопустима. Преценявайки нормата на чл. 243 ал. 3 от НПК и обекта и предмета на посегателство от престъплението по чл. 316 вр. чл. 308 ал. 1 от НК – по който е образувано и водено производството, съдът приел, че свид.А.  няма качеството ``пострадал`` и е извън кръга от лицата, които могат да обжалват постановлението за прекратяване.

Съдът е приел, че не е обосновано твърдението, че именно А. е претърпял вреди от престъплението по чл.316 вр. чл.308 ал.1 от НК, като е  прекратил образуваното производство с оглед липсата на процесуална легитимация на жалбоподателя без да се произнася по доводите по съществото на делото.

Правилно и в съответствие със закона и  цялостната съдебна практика ВРС е преценил недопустимостта на подадената жалба.  Възможност да обжалват постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство имат ограничен кръг лица, изрично посочени в нормата на чл. 243 ал. 3 от НПК. Предвид фактическите и правни положения, установени по делото,  в случая процедурата по съдебен  контрол спрямо постановлението на ВРП е неприложима. Разследването по досъдебното производство дело е водено срещу Валери Крумов Иванов за престъпление по чл. 316 вр. чл. 308 ал. 1 от НК.

От престъплението по чл. 316 вр. чл. 308 ал. 1 от НК, както е преценил ВРС, не могат да последват вредите по чл. 74 ал. 1 от НПК, които да обусловят качеството пострадал относимо към свид. А..

Липсата на процесуална легитимация, представлява процесуална пречка за жалбоподателя да обжалва по този ред постановлението на прокурора. Необходимата гаранция за контрола по законосъобразността на актовете на прокурора, относима към сходни с разглеждания случаи, е предоставената правна възможност по-горестоящата прокуратура да извърши служебна проверка по чл. 243 ал. 9 от НПК.

Наличието на процесуална недопустимост на жалбата е пречка за произнасянето на съда по обосноваността и законосъобразността на прокурорския акт. Изложените до съдебните инстанции съображения не могат да бъдат предмет на произнасяне при липсата на надлежно сезиране.            Възраженията за неправилно очертаване на предмета на разследването и анализ на доказателствата могат да бъдат депозирани пред по-горестоящата прокуратура.

Предвид изложените съображения определението на ВРС като съобразено с материалния и процесуалния закон следва да бъде потвърдено.

По изложените съображения на основание чл. 243 ал. 7 от НПК, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение №61 на Варненски районен съд, втори състав постановено на 10.01.2009г. по  ЧНД № 6387 по описа на същия съд за 2008година.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ: