О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

                   03 февруари 2009 година            ВАРНА

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение – първи състав, в закрито съдебно заседание на трети февруари през две хиляди и девета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: С.П.

ЧЛЕНОВЕ:           А.П. *** П.

                                                              

като разгледа докладваното от съдия С.П. въззивно частно дело N 180 по описа на гражданско отделение за 2009 година на съда, за да се произнесе, взе пред вид следното:

 

Производството е образувано по частна жалба на И.К.М. и М.И.М. против протоколно определение от 18.11.2008 г., постановено по гражданско дело № 4370 по описа за 2007 г. на четиринадесети състав на Районен съд - Варна, с което същите са осъдени да заплатят по сметка на Варненски районен съд допълнителна държавна такса в размер на 100 лева на основание член 65, алинея 1 от ГПК /отменен/.

В частната жалба се излагат доводи, че обжалваното определение е неправилно и незаконосъобразно, тъй като жалбоподателите не са станали причина за отлагане на делото. Молят въззивният съд да постанови определение, с което да отмени обжалваното определение.

 

Настоящият състав на Варненски окръжен съд, гражданско отделение – първи състав, като съобрази предметните предели на въззивното производство, очертани в частната жалба, и прецени събраните доказателства на основание член 188, алинея 1 от Гражданския процесуален кодекс, счита за установено от фактическа и правна страна следното:

Съгласно член 70 от ГПК /отменен/ решението на съда относно разноските, както и определението за допълнителна държавна такса по член 65, алинея 1 от ГПК /отменен/ може да бъде обжалвано с частна жалба, ако не се обжалва самото решение. Следователно за частните жалбоподатели възможността да обжалва акта по член 65, алинея 1 от ГПК с частна жалба, възниква след постановяване на съдебното решение и независимо от изхода на делото, тоест дали с решението искът им се уважава или не, като изискване е да има висящ процес, което последно се предпоставя от постановен съдебен акт - решение по съществото на спора или определение за прекратяването му и възможност за обжалването на тези актове.

Без значение в случая е, че първостепенният съд е посочил, че определението може да бъде обжалвано в седмодневен срок от постановяването в съдебно заседание, тъй като това противоречи на член 70 от ГПК /отменен/.

Поради това и настоящият състав на въззивния съд намира, че частната жалба следва да бъде оставена без разглеждане. Обжалваното определение ще е предмет на въззивна проверка ведно с решението по делото, ако същото се обжалва, а ако не се обжалва – на самостоятелно основание.

 

Водим от горното и на основание член 214, алинея 4 във връзка с член 208, алинея 1 от Гражданския процесуален кодекс, съдът 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частна жалба, подадена от И.К.М. и М.И.М. против протоколно определение от 18.11.2008 г., постановено по гражданско дело № 4370 по описа за 2007 г. на четиринадесети състав на Районен съд - Варна, с което същите са осъдени да заплатят по сметка на Варненски районен съд допълнителна държавна такса в размер на 100 лева на основание член 65, алинея 1 от ГПК /отменен/.

 

Определението не подлежи на обжалване на основание член 274, алинея 3 от Гражданския процесуален кодекс /обнародван в ДВ брой 59 от 20.07.2007 г./. 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                      

 

                                                                                                     

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                       2.