Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                26 февруари 2009 г.                             ВАРНА

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение – седми състав, в публично съдебно заседание на двадесет и девети януари през две хиляди и девета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: С.П.

 

при участието на секретаря П.П. и прокурор при Окръжна прокуратура - Варна А.Г., като разгледа докладваното от съдията дело № 587 по описа за 2008 година на гражданско отделение на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на член 336 и следващи от Гражданския процесуален кодекс /ГПК/.

Предявен е иск с правно основание член 5 от Закона за лицата и семейството /ЗЛС/ от за поставяне под запрещение на ответницата Я.П.Б.. В исковата молба се излагат твърдения, че ищцата е дъщеря на ответницата, която е на 84 години и живее сама в къща си в град Суворово. В последните две години нейното психично състояние сериозно се е влошило, като според ищцата е налице сериозна форма на склероза, която пречи на ответницата да се грижи за своите работи и дела и с напредването на годините се засилва и има необратим характер. Налице е промяна в личността, прогнозата за развитието на заболяването е неблагоприятна. Ответницата не взима лекарства, които биха подобрили състоянието й. Поведението й все повече е лишено от логика, което се проявява в отношението й към близките и хора. Описва случай, в който от дома на майка й е била извършена кражба, която била разкрита и извършителят осъден, като в последствие майка й започнала да обвинява ищцата и съпругът й, че те са откраднали животните и са взели милионите. Отказва да допуска ищцата до къщата си в Суворово. Иска се поставянето й под ограничено запрещение. В съдебно заседание искът се поддържа.

Ответницата чрез процесуалния си представител оспорва иска като твърди, доводите за наличието на склероза са неоснователни, според личния й лекар е същата е в  добро общо състояние, като има проблеми само със слуха. Освидетелствана е от специалист психиатър и общото й състояние е квалифицирано като добро. Твърди се, че сама и без проблеми се грижи за себе си, поддържа домакинството си, заплаща разходите по поддържането на дома си – електроенергия, вода, телефон и други, пазари, както и има добри взаимоотношения със съгражданите си.

 

Съдът, след като прецени всички доказателства и доводите на страните, по свое вътрешно убеждение на основание член 235 от Гражданския процесуален кодекс /ГПК/, направи следните фактически и правни изводи:

Ответницата при изслушването й в съдебно заседание на 12.06.2008 г. по реда на член 337, алинея 1 от ГПК заявява, че е родена на 04.03.1924 г. в село Щипско и живее в Суворово - ул. Б. К. № 39; учила е до първи клас. Обяснява, че един хляб струва 1 лев, едно кисело мляко - 25 стотинки от евтиното, сирене не е купувала скоро и не знае колко струва. Казва, че деня, който е изслушвана, е четвъртък, но за коя дата е не може да каже. По повод твърдението в исковата молба за извършена кражба разказва, че било през деветдесет и седма година. Споделя, че когото храни и гледа, те я крадялит, че не били комшиите. Също така обяснява, че ищцата М., която гледала, когато идвала в Суворово, ходела в комшиите, седяли до 2 часа. Казва, че ищцата М. й е осиновена дъщеря и няма други деца.

По делото за доказване твърденията, изложени от страните, съответно в исковата молба и в отговора, са допуснати по двама души свидетели на всяка от страните.

Свидетелят М.Н. Д., воден от ищцата, разказва, че е от Суворово и познава Я.Б. от много години; имала промени в държанието й – той я поздравявал, а тя него – не; през последните дни минавала с една количка, виждал я да събира картони; от миналата година не поддържала контакти с дъщеря си и зет си, като това го знае от тях; в месеца я виждал около 3-4 пъти, а от няколко години не е влизал в дома й и няма впечатления дали двора й е подреден; не я е виждал раздърпана, изцапана - както е била преди, така била и сега.

Свидетелят Кр. В. К. - съпруг на ищцата и зет на ответницата – споделя пред съда, че от година и половина - две отношенията между съпругата му и тъщата му не били добри. Като ходели на село помагали, носели продукти, плащали сметки за вода, телефон. Конфликтът станал,  когато една вечер отишли в Суворово и заварили бълдъзата му на кревата, който ползвали те. Съпругата му я попитала какво прави там, а тя й отговорила, че това си е нейна работа, и станало конфузно положение. Тъщата взела страната на балдъзата. Обяснява, че ответницата се държи странно, не искала да разговаря с тях, включително и с ищцата. Поведението й било насочено към ответницата и свидетеля. Кражбата, която е станала, била преди десет години, лицето в момента излежавало поредната си присъда. Кварталният инспектор го повикал и му казал, че това лице е извършило кражбата. Извършителите били заловени за друга кражба и кварталният инспектор му казал, че тези извършители са извършители и на кражбата от дома на ответницата. Вместо магарето, което им откраднали, върнали друго магаре. Ответницата обвинявала ищцата и съпруга й, че са откраднали животните, като това станало в последните две години. Казва, че към децата им ответницата се държи нормално.

Свидетелят П. Г. Б., воден от ответницата, обяснява, че е пораснал между баба Янка в махалата и я познава като добра комшийка. Вижда я всеки ден и не е забелязал промени в поведението й. Тя сама се грижела за себе си – сама ходела в центъра, сама си купувала хляб, сама си готвела, сама се перяла, познавала парите.

Свидетелката М. Николова Колева, водена от ответницата, разказва, че живее през една къща от ответницата и почти всеки ден се виждат, ходи в тях, тя идвала при нея. Има много хубави впечатления от баба Янка и намира, че се държи адекватно и разсъждава правилно. Обяснява, че сама се грижи за себе си, работи сама в двора, ходи на магазина сама, сама се връща и не е забелязала промени в нея през последната година - каквато е била преди, и сега била такава. Не я е виждала да събира боклуци. Познава и ищцата М. и казва, че не посещава често майка си, тъй като имали неприятности, които са от семеен характер, на които не е присъствала и не може да ги коментира. М. ходила при нея и искала да й става свидетел, но като разбрала, че иска да вкара майка си в лудницата, категорично отказала. Казала й, че не може да се съгласи с това и че майка й е съвсем в ред. Баба Янка й казала, че М. я окрала за пари, за животни, като това е било преди дядото да почине.

Свидетелските показания на Красимир Кушев съдът следва да цени при условията на член 172 от ГПК, тъй като същият е съпруг на ищцата.

От представеното заключението на вещото лице по назначената съдебно – психиатрична експертиза, кредитирано от съда като обективно и компетентно дадено, се установява, че ответницата страда от мозъчно – съдова болест, като към момента на освидетелстването персистират обострените характерови особености, съответни на възрастта на Я.Б., без да се установяват сериозни психопатологични разстройства; протичането на установеното заболяване е разнородно и зависи от общото състояние на пациента, наличие на бъдещи съдови инциденти, но категорична прогноза не може да бъде дадена; ответницата може да разбира действията си и да ръководи постъпките си, да се грижи да себе си, за личните си и имуществени интереси и не са налице медицинските критерии за поставянето й под запрещение. В съдебно заседание, проведено на 09.10.2008 г., вещото лице обяснява, че обичайно в по - късна възраст при хората настъпва обостряне на някои особености, свързани с промени в психиката им, като най - често това е свързано с обостряне на личностните или характеровите особености на индивида, а именно: ако в нормалното си състояние човек е бил по - стиснат, в по - късна възраст може да стане скъперник, ако е бил по - лесно раздразнителен, в по - късна възраст може да стане агресивен, което обаче не навлиза в по - тежка психопатология. Този човек продължава да си функционира в социома и да се справя с ежедневието си. При прегледа на ответницата вещото лице е установило трудности при тълкуване на пословици и поговорки, като пояснява, че това е най - честно разпространения метод за проследяване на протичане на асоциативния поток, а тя се затруднила при разтълкуване на някои пословици и поговорки. Това обаче не нарушава нейната способност в ежедневието да се справя със задълженията си, да се грижи за себе си. Би представлявало трудност при необходимост от бърза реакция, свързана с асоциативно мислене. Проследявайки анамнезата за живота на пациентката и ежедневието й, общо взето не се установява необходимост от асоциативно мислене в житейските и ежедневните ситуации. В тази възраст човек не може да реагира с тази бързина, с която би реагирал един млад човек. Реагира правилно, но по - бавно. Обичайно това става при изпадане в нови за индивида житейски ситуации. В някои житейски ситуации това води до перфекционизъм. Вещото лице е разговаряло с ответницата на темата, свързана с нейните твърдения, за това, че е била ограбена, като при това не се установило категорична параноидна нагласа. Тя не била сто процента сигурна, че е била ограбена, казала, че си мисли така, но не може да бъде сигурна. Това може да бъде в контекста на тези обострени характерови особености. С възрастта тя може да бъде особено чувствителна към всяко едно нещо. Вещото лице и категорично, че няма данни за параноя.

Тази експертиза е оспорена от ищцата и с оглед на оспорването е назначена тройна такава, която дава заключение, че ответницата не страда от персистиращо налудно разстройство или инволутивна параноя по предпоследната девета ревизия на международната класификация на болестите; същата страда от мозъчно – съдова болест, като персистират характерови особености, съответни на възрастта й, без да се установяват сериозни психопатологични разстройства; ответницата може да ръководи постъпките си и да се грижи за делата си, поради което и не са налице медицинските критерии за поставянето й под запрещение. В съдебно заседание, проведено на 29.01.2008 г., вещите лица по тройната съдебна експертиза поясняват, че въз основа на данните от делото, на психиатричното освидетелстване и психологическото изследваме считат, че ответницата страда от съдово - мозъчна болест, което е нормално, имайки пред вид нейната възраст, като при това заболяване настъпва поражение на съдовите стени, което дава отражение в функционирането, но при нея не е в така степен, в която да не може да се грижи за себе си и делата си. Съдово -мозъчната болест води до характерови особености, които се наблюдават винаги при възрастните хора. Изострянията на характеровите черти се чувстват най - осезателно в нови стресогенни за лицето ситуации -когато възрастният човек функционира в позната среда, в познати взаимоотношения, той запазва своята средна норма, но когато е поставен в нови ситуации, то тогава става реагиране с тези изостряния на характерните черти и така се могат да се обяснят взаимоотношенията с най - близките й хора в определен момент. Това е ситуативно, а не трайно състояние. Установената мозъчно -съдова болест или мозъчна атеросклероза е физиологична за възрастта, съпътства късната възраст. По време на освидетелстването ответницата е споделила психотравми от лично естество, а именно взаимоотношенията с близките, но интерпретацията, която е важна, не била налудна, а психологически разбираема, изводима от съответната ситуация.

 

Проведеното доказване от страна на ищцата не установи данни за двойния критерий, необходим за поставянето под запрещение - душевна болест или слабоумие, от една страна, и поведение на ответницата, които водят до извода за юридически критерий - невъзможност лицето "да се грижи за своите работи". Видно от заключението на вещите лица по двете съдебни експертизи е, че ответницата страда от мозъчно - съдова болест, което не представлява душевна болист или слабоумие. Но дори и да е безспорно, че лицето е душевно болно или слабоумно, сама по себе си душевната болест или слабоумието не е основание по член 5 от ЗЛС. Второто основание е - да е настъпила неспособността за ръководене на постъпките и невъзможност за грижи за интересите си. При свързване на тази констатация с реално проявяваните волеви действия в кръга на "грижите за своята работа", настоящият състав на съда стига до извод, а именно: не са налице са предпоставките по член 5, алинея 2 от ЗЛС за поставянето на ответницата под запрещение. Степента на паметовите и интелектуални нарушения, както и психичното състояние на ответницата, позволяват на същата да разбира и ръководи постъпките си и обуславят извода, че предявеният иск следва да бъде отхвърлен.

 

            Водим от горното и на основание член 235 от ГПК, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявеният от М.Й.К. ЕГН ********** *** иск с правно основание член 5 от Закона за лицата и семейството за поставяне под ограничено запрещение на Я.П.Б. ЕГН *********** ***.

 

Решението може да бъде обжалване с въззивна жалба чрез Окръжен съд – Варна пред Варненски апелативен съд в двуседмичен срок от връчване на страните на препис от него.

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: